Rocznica zbrodni katyńskiej

Hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, polskim jeńcom wojennym i więźniom zamordowanym w 1940 roku w Związku Sowieckim, oddano 25 kwietnia w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu.

Karol Ptaszkowski z oświęcimskiego Koła Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej przybliżył zebranym okoliczności wmurowania w kościele parafialnym tablic, które upamiętniają zamordowanych przez Sowietów jeńców pochodzących z ziemi oświęcimskiej. Ojciec pana Karola, Michał, przed wojną był policjantem. Został zamordowany przez komunistów.

W przedsionku kościoła, pod tablicami upamiętniającymi ofiary zbrodni katyńskiej, kwiaty złożyli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz działających w Oświęcimiu instytucji i organizacji społecznych. Gminę Oświęcim reprezentowała zastępca wójta Halina Musiał.

Oświęcimskie obchody rocznicy są stałym punktem organizowanych co roku uroczystości upamiętniających Polaków zamordowanych przez komunistów. Organizatorami tegorocznych uroczystości byli Prezydent Oświęcimia, Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej – Koło w Oświęcimiu oraz Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Na przełomie kwietnia i maja 1940 r., decyzją najwyższych władz ZSRR, rozstrzelano ponad 21 tys. Polaków. Zamordowani zostali m.in. żołnierze Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej, urzędnicy.